Co s sebou na Vlnu Štvanice

Tohle je článek týkající se čistě výstroje. Článek týkající se výběru prkna pro Štvanici hledejte tady.

Co si vzít na sebe

Doporučujeme neopren po celý rok. Kanál je betonový, Vltava studená, oboucháte se a odřete se i v létě. Nečekejte se začátkem sezóny na to “až to bude na plavky”. To bude tak 3 týdny v roce. A jen pro dobré jezdce. Z bezpečnostních důvodů (obouchání, odření) i když bude horko, vemte alespoň nějakou 2mm vrstvu.

 • Drtivou většinu roku využijete klasickou tloušťku neoprenu 3/4.
 • V zimě samozřejmě 5 mm a vyšší. Určitě s kuklou. Ta jde dokoupit i samostatně. Boty 5 m nebo třeba dvoje 3MM neoprenové ponožky přes sebe. Rukavice záleží na střihu. 3mm surfařské fungují lépe než třeba i 5mm potápěčské. Do těch trochu teče a jsou natvrdo zahnuté, takže v nich pořádně neudržíte prkno.
 • Nosíme i vestu, takovou tu na impaktní wake. Není to plovací vesta! V tom byste se nehnuli. Pokud neumíte dobře plavat, na prkno nelezte vůbec. V Praze naštěstí není válec, který by vás mohl držet pod vodou, ale je to další ochrana proti zranění.
 • Neopreny se vždy přetahují přes ponožky a rukavice. Jinak vám tam poteče.
 • Hodí se i boty, a to i na léto. Kromě první lekce jsou nepovinné, ale je už na tobě, jestli si chceš rozříznout nohu. Sice stále opravujeme hráz při tom vždy i vybíráme střepy, které tam nanáší proud, jsou tam pořád další a další. Navíc pod vodou můžete narazit na nějaký kus železa, nebo se odřít o surový beton, takže zvlášť pokud jste tu poprvé, opět doporučujeme boty i na léto. Nemusíš si kupovat nic extra, stačí nějaké tenisky z umělých vláken co nenasáknou vodou. S co nejnižší podrážkou samozřejmě.

Co s sebou na vlnu

Na spot se nedostanete suchou nohou, takže toho moc neodtáhnete :-).

 • Můžete si vzít nepromokavý batoh dry bag, který pak necháte na molu a do něj hodit náhradní finy a nějaké pití (v zimě termosku s čajem).
 • A alespoň jeden z lidí co jde na session by měl mít mobil. Z bezpečnostních důvodů, ale také proto kdyby bylo potřeba volat, že neteče voda, nebo respektive to napiš do ridesr skupiny na WA a někdo povolaný tam zavolá. Do velína Povodí a do komor je vstup zakázán.

Leash si nedávej na nohu!

Co se týká vybavení, je kromě velikosti a tvaru prkna největší rozdíl v river surfingu oproti jízdě oceánu upevnění leashe (lana). Může se ti totiž stát, že se leash zachytí někde o konstrukci vlny nebo o jakýkoli předmět v řece pod vodou a ty pak zůstaneš natažený pod vodou a síla proudu ti nedovolí dosáhnout na rozepnutí suchého zipu, který máš připevněný na kotníku nebo na lýtku. A docela lehce se tak můžeš utopit.

Proto je několik způsobů jak to vyřešit.

 • Pravověrní river surfaři jezdí úplně bez leashe. Ale tohle je pro pár borců, v Praze tak zatím nejezdí nikdo. Musíte mít totiž desku tak po kontrolou, že seskakujete po jízdě zpět na prkno (nikdy nepadáte). Jinak ho pokaždé budete honit v našem případě až někde u Mělníka 😅. Navíc když nepadáte, jezdíte pod svoje možnosti, že?
 • Pořiď si opasek, který máš kolem pasu a leash si dáte na něj. Když tě to ve vodě zasekne, dosáhneš tak na sponu. Koupit si můžeš speciální vodácky od Hiko, na kterém je kulička, kterou to lehce otevřeš i ve stresu. Někdo jezdí s obyčejným pásem z Hornbachu. Od přátel z Rakouska teď taky zkoušíme handmade reflexní pásky na sucháč a jejich české kopie. Leash taky můžeš přichytit na vestu, zvlášť pokud má úchyty - ale tohle řešení se docela plete pod nohy a ve stresu se bude asi hůř otevírat.

Poznámka: v Praze je vlna bezpečná, zatím se nikdo nikde pod vodou nepřichytil, ale život máš jen jeden 🙂

Bezpečnostní vodácký pásek na leash
Speciální vodácký opasek s rychloodepínací přeskou na kuličku.
Riversurfař ve sněhu a opasek na kterém je leash
Obyčejný opasek z Hornbachu.

Helma

Silně doporučujeme všem. I když vás zrovna nebouchne po hlavě prkno nebo neříznou finy, můžete nekontrolovaně odlétnout bokem a udeřit se o molo nebo o jeho kovovou konstrukci. Postačí ale jakákoli helma na skejt nebo jakýkoli podobný sport. Lepší jsou ale ty, kde není taková ta bezpečnostní plastová opičárna, která se ve vodě brzo utrhne. Vodní helmy bývají uvnitř pevné a na hlavu doléhá EVA pěna, která se nenasakuje vodou, takže vám to neteče do očí. Ale to tak nemají všechny, musíte pátrat. Taky jsou lepší nižší varianty, které vám při pádlování nepadají do očí. A v krámě ať to máte na hlavě opravdu narvané, všechno se ve vodě povolí.

Pokud si pořizujete vlastní helmu na celý rok, nezapomeňte, že neoprenová kukla přidá velikost a ani utahovací kolečko vzadu to nedorovná. Takže se hodí ty helmy, kde velikost dolaďujete s vyměňovacími vnitřky. Celkově systémy s dotahovacími kolečky se spíš “vyžvejkají”. Chtějte helmu co sedí co nejblíž k hlavě. Takové ty systémy kdy máte skořepinu vzdálenější od hlavy a nějak “odpruženou” nejsou příliš vhodné, protože proud vody, do kterého neustále padáte, vám pak za helmu víc tahá a strhává ji a ve finále je to spíš nepříjemné.

Příchod na vlnu

 • Bacha na plot. Je nutné dostat s k vodě podél plotu Povodí (viz náš nákres v mapě na stránce Kontakt). Dávejte si pozor, když se přidržujete plotu ať si neroztrhnete rukavice. I malou dírkou když tam teče ztrácíte funkčnost.
 • Když pádlujete k molu po kterém se pak pokračuje k vlně, vždy se rozhlédněte jako na silnici. Po vodním toku který křižujete jezdí velké lodě a jsou dost potichu
 • Zvlášť večer, když jdete unaveni domů ze session a díváte se jen po směru toku řeky.
 • Pozor na vítr. Zídka je úzká a lehce vás to s prknem ve větrné dny může sfouknout.
 • V zimě se hodí i takzvané nesmeky (cca od 250 Kč). Namrzlé kameny u vstupu do řeky dost kloužou.
 • Stejně tak když na ledu nasedáte na vlnu, proud vody vás hned strhne - takže se hodí dát si pod zadek kus hadru nebo třeba rohožku pro zvýšení odporu. Ale tohle jsou opravdu rady pro skalní jezdce :-).
V zimě se hodí při chození po ledu nesmeky. Ale nelezte v tom na prkno :-)

Bezpečnost jízdy

 • Na session nikdy nebuď sami (update: to už se nestane, jezdíme když jsou minimálně 3 lidé aby se zaplatila voda)
 • Když nastupuješ na vlnu, koukni nejdřív, jestli ten před tebou vyplaval. Hlídáme se navzájem.
 • Rozcvič se!
 • Nejezdi, když je málo vody, jinak si zničíš prkno, urvetš finy, zarazíš finboxy atd.
 • Padej naplocho. Nesnaž se dopadnout do stoje nebo chytat rukama ani dna ani mola. Můžeš se zranit o kicker, na kterém se vlna zvedá.
 • Na břehu je "záchranná krabička" a pověšený klíč na finy. Když si ulomíš finu, můžeš si vzít jinou, ale příště tam dej jinou a nebo pošli peníze na účet klubu. Stejně tak vosk a další věci, které ti mohou zachránit session.
Záchranná krabička když je nejhůř. Finny, vosk a další spotřební materiál. Věci darují lidé z vlny, takže zase nahraď, když si něco vezmeš.

A hlavně si to užij! Nejlepší surfař je ten, který odchází s největším úsměvem.

No items found.