backside-360 carve-rail-grab front-side-ollie frontside-alley-oop-180

superman pop-up frontside-360 backside-air-reverse fingerflip-270

Čím je river surfing jiný?

River surfing, nebo také surfing na řece, je surfování na statické vlně, která ujíždí pod jezdcem, na rozdíl od vlny na oceánu, na které se pohybuje jezdec. Zatímco na oceánu je cílem chytnout vlnu a pak na ní jezdit po určitou dobu, na řece jezdec stojí na prkně, které je udržováno v místě stálou vlnou. Pohyb dopředu je tak nahrazován divočejšími pohyby v ose vlny a učením různých triků. Je to něco jako skejtování v bazénu nebo na rampě.

Takováto vlna na řece je vlastně přírodní. Existující energie a tok řeky je jen usměrněn tvarem koryta nebo nějakou překážkou, na které se vlna zvedá. Podobný efekt ale mohou poskytnou i bazény a vlny vytvářené čistě synteticky různými technologiemi. Nejpokročilejší výroba umělých vln je momentálně pomocí technologie Wavegarden. Jejich nejbližší surfparky jsou zatím ve Švýcarsku a UK.

Jaké jsou tedy možnosti surfingu v Česku a okolí?

Poznámka: Štvanice, Brandýs, Čunovo, Budějky a Roudnice jsou dějištěm seriálu závodů českého poháru v river surfingu. Více o závodech na stránce Český surfing. TIP: Skvělou mapu "vnitrozemskýho surfaře", včetně surfskejtových bowlů a skejtparků v ČR udělal Pražskej serfovej klub.

Vlna Štvanice
~Praha

Celoroční
středně silná

Pražská vlna vznikla v rámci projektu Vlny Štvanice. Je první překážkou slalomové dráhy a má velký potenciál pro jezdce všech úrovní. Vlna je ohraničená dřevěnými platformami a s velmi čistým facem. Šířka vlny 7,5 m je dostatečná na provedení všech triků, které se na river surfu dají předvést. Začátečníci budou zase mile překvapeni snadným nástupem a relativně slabým proudem po pádu. Nedělá se pop-up (ale můžeš když chceš :-), ale nastupuje se nebo naskakuje z dřevěného mola. Vlna je vhodná i pro úplné začátečníky, jen je potřeba mít sílu na plavání.

Průtok Vltavy je ale zároveň těžké korigovat (dělí se o vodu se zdymadlem a elektrárnou) a vlna tím pádem neustále mění charakter a velikost, a to i během jedné session. Při optimálním průtoku je rozhodně nejlepší u nás! 🤙

Specifikou vlny na Štvanici je to, že se na tento surf spot dostaneš výhradně po vodě. Je potřeba obejít plavební komory, napádlovat na betonovou platformu a ujít asi 100 metrů po hrázi k vlně. Viz mapka na webu, ale hlavně vám tohle ukáže instruktor na první zaškolovací hodině. Nejbližší diváci tedy mohou fandit z mostu nebo z vyvýšených míst na protějším břehu. Výhodou je to, že vás v soustředění neruší žádní “čumilové” a na místě jsou jen ti co jezdí. Dodává to tak místu skvělou klubovou atmosféru, přesto že jde o vlnu v centru velkoměsta. Okolo vlny Štvanice se přirozeně vytváří nová komunita, která zve každého, kdo umí respektovat a chce být respektován.

Kromě prkna (samozřejmě :-) se vyžaduje povinně impact vesta a helma. Doporučeny jsou boty do vody (mohou být na dně střepy). Pokud používáš leash, musí být upevněn od pasu nahoru, abys na něj dosáhla/a pokud by ses o něco zachytil/a pod vodou.

Pokud máš svoje vybavení bude tě úvodní lekce stát 1000 Kč, připlácíš si totiž za bezpečnostní školení od instruktora. Ten ti vysvětlí vše od bezpečnosti až po způsob nalézání do vlny. Po první lekci už můžeš na kanál bez doprovodu (v rámci vypsaných hodin v rezervačním systému - jindy stejně neteče voda). Každá další návštěva tak stojí 300 Kč.

Místo provozuje (a hráz neustále opravuje, sic.) spolek Vlny Štvanice. Provozuje i půjčovnu kompletního surfařského vybavení, včetně vybavení do vodáckého kanálu. Štvanice funguje celoročně, jen se dynamicky mění počet slotů kdy se jezdí podle aktuální poptávky. Aktuální hodiny na příští dny vidíš v rezervačním systému - ale pokud nejsi přihlášený a nemáš za sebou vstupní lekci, vidíš jen tyto vstupní lekce. Sessions pro vyškolené jezdce jsou mnohem častěji - v sezóně se jezdí několikrát denně.
https://vlnystvanice.cz/

Vlna České Vrbné
~České Budějovice

Sezónní
středně silná

“Lakyho” vlna se nachází v horní částí slalomového kanálu v Českém Vrbném u Budějovic. Její stavitel (Lakýs) ji neustále zlepšuje a mění, proto vás při každé návštěvě vlna překvapí. Vlna je rychlá, strmá a vysoká natolik, aby se na ní vyřádili i zkušení river surfaři. Nejlepší je zde jezdit bez leashe, buben za vlnou umí potrápit i zkušené vodáky a plavce.
Nastupuje se bez pop-upu. Můžeš si pomoci lanem.
Vlna doznala počátkem roku 2020 mnoha změn. Její stavitel (Lakýs) na ní stále pracuje a vlna se proto mění. Charakter vlny závisí na aktuálním průtoku v kanále a sklonu nakopáváku. Cílem je vytvořit vlnu, která bude napádlovatelná jak na surfu, tak paddleboardu.

Je možné si zarezervovat i prkno, ale mají cca 2 kusy, takže lepší vzít svoje. Jezdí se bez leashe, takže se honí prkno v kanále. Půjčovna a základna je kousek od vlny ve Vodáckém centru.

Voda se oficiálně pouští od 1. dubna do 31. října.

Květen, Září
Po-Pá 10.00 - 18.00
So 10.00 - 18.00
Ne 10.00 - 17.00

Červen - Srpen
Po-Pá 9.00 - 18.45
So-Ne 9.30 - 18.15

Vstup: placený, 200 Kč / 1 den.

Je lepší napsat na email: info@raftingcb.cz
Nebo ještě lepší zavolat: tel: (+420) 731 410 796
Web (primárně vodácký): raftingcb.cz/slalomova-draha

Roudnice
~Roudnice nad Labem

Celoroční
středně silná

Zhruba v polovině umělého kanálu v Roudnici se nachází vlna, kterou lze vykopnout nastavitelnou hydraulickou klapkou. V rezervačním systému se nedá přímo vybrat položky surfing, musíte se proto raději předem domluvit se správcem. Ten umí vlny vykopnout tak, aby vykouzlila úsměv na rtech i pokročilým river surfařům. Do vlny je potřeba napádlovat a udělat pop-up a její chycení je docela oříšek. Ale pokud tuto vlnu ovládneš, málokteré vlna na řekách tě ještě překvapí.

Musí být minimálně 5 surfařů, jinak tě tam nepustí. Povinná je helma. A není tu žádná půjčovna, ani helem, prken, ničeho. Všechno musíš svoje.

Vstup placený, 100 Kč / 1 hodina.

TEL: +420 777 021 915  od 8:00 do 17:00 kancelář
Lokace: 50.4299231N, 14.2613969E
Rezervace vody: http://kkroudnice.cz/cs/rezervace
Rezervace ubytování: kanoe@kkroudnice.cz
Rozpis vody: www.kkroudnice.cz

Vlna Pod zámkem
~Brandýs nad Labem

Sezónní
slabá

Vlna se nachází na začátku slalomové trati v Brandýse nad Labem. Tato vlna se honosí prvenstvím, je to první uměle vytvořená vlna na river surfing u nás. Autorem vlny je Honza Maršík, kterému se povedlo v poměrně malém průtoku kanálu vykopnout vlnu, která potěší začátečníky i mírně pokročilé.
Do vlny se musí vpádlovat a k jejímu zdolání je potřeba zdokonalit pop-up.
Ve vlně se dá krásně vozit, zlepšovat postoj, trénovat pumpování a boční stěna nabízí prostor i pro kreativnější náskokové triky. Dokonce tu mají surfový kroužek pro děti. Pokud do river surfingu zrovna zebředáte, vydejte se do Brandýsa nad Labem. Je to krásný místo... prostě pod Zámkem (a pod mostem), s pávy a ovcema včetně.

Součástí služby je i půjčovna. Dají vám prkno i neopren. Helma ani vesta není poviná, doporučeny jsou boty do vody, ale ty si musíte přinést svoje.

Vstup: placený (300 Kč / 2 hodiny). Ceny půjčovny a základní informace na webu: surfwave.cz

Základní informace a především ceny jsou na webu: surfwave.cz. Nejaktuálnější informace a kdy se zrovna jezdí mají ale spíš na sockách (FB a IG).

Jezdí se cca od dubna do října.

Další občasné vlny v ČR

Štvanice u Karlína

Legendární vlna, která funguje pouze po silných deštích, nebo při tání (cca jednou za 5 let? :-). Na vodočtu v Chuchli je potřeba alespoň okolo 450 m3/s. Při 390 m3/s je vlna malá – vhodná například na paddleboard. Samozřejmě záleží také na nastavení jezů.
Dno poměrně bezpečné. Nástup na vlnu ze zídky vlevo (po směru proudu), nebo napádlování od zdi zprava.

Trojský kanál

Na slalomové trati v Troji je možné surfovat za splnění několika podmínek:
1) Vstup pouze s nafukovacími prkny (např. paddleaboardy).
2) Leashe jsou zakázané.
3) Vstup je povolen s prknem (paddleboardem) pouze v dolní části kanálu v čase vyhrazeným pro veřejnost. / Souřadnice vlny: 50.1132442N, 14.4241567E
Vstup: volný při zachování pravidel výše.
Rozpis vody a více informací: vodackyareal.cz

Malše, Jez u Špačků

Vlna funguje pouze za velmi vysokého vodního stavu – je potřeba průtok cca 50 m3/s. Průtok je možné ověřit na portálu ČHMÚ) / 48.1478372N, 11.5923372E.

Jez Hýskov

Široká vlna fungující jen při velmi vysokém vodním stavu) / 49.9872167N, 14.0450831E.

Karlovka

Kvalitní vlna, která funguje jen při velmi vysokém vodním stavu) / 50.0843153N, 14.4098539E, info o Karlovce zde.

Blízká a skvělá Evropa (více info comming soon)

Čunovo (SK, Bratislava)

Slovenská legenda. divokavoda.sk / Čunovo v mapě.

Mnichov (E1, E2, Flosslande), Německo

Tři vlny v místě, kde to všechno začalo.

Monster Wave, Švýcarsko

Na řece Thun. Web vlny.

Ebensee The River Wave, Rakousko

Web The River zde

Novinky do mailu

Získej zprávy o river surfingu a o dění na nejlepším ostrově v Praze

Kdykoli se můžeš odhlásit, o nic nejde. Posíláme střídmě.
Zásady ochrany osobních údajů
.
Díky! 🤙 Někdy něco pošleme.
Shit! 😢 Při odesílání formuláře se něco pokazilo.
Muž ve vodě vyplazuje jazyk, riversurf
Go home