Spolek Vlny Štvanice

NAŠE VIZE

Ano, vydupali jsme to z hlíny. Ale kam směřujeme? Zásadní historické momenty a přicházející výzvy našeho heroického projektu 🤙

–20 let

Začala to Dukla

Dráhu pro vodní slalom postavila Dukla v roce 1984 při rekonstrukci vodní elektrárny. Plány byly velké; karlínskou „olympijskou“ tribunu dodnes využívá Hilton. V roce 2004 Lukáš Hilgert, manžel a v té době trenér olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, dosáhl postavení provizorní tréninkové trati za peníze Ministerstva obrany, kterou Dukla využívala až do roku 2020, kdy armáda ztratila zájem kanál provozovat.

–3

Kupujeme starý betony a stavíme

Vzniká spolek Vlny Štvanice a hlavní tahoun Martin Leskovjan roky vyjednává smlouvu s ministerstvem o odkupu betonů v dráze a také s Povodím Vltavy o podmínkách provozu. Projekt čistě financovaný z vlastních zdrojů využívá kampaň na HitHitu, kde se na vlnu skládají stovky fanoušků. Vše nakonec vyjde a stavíme vlnu, vejdeme se do milionu.

Stavba surfové vlny štvanice, prkna, muži

–2

Rok to předěláváme, ale nakonec jezdíme!

Postavili jsme vlnu, ale nakonec zjistíme, že to nefunguje. Trvá půl roku, než ve spolupráci s odborníky z celé Evropy upravíme konstrukci tak, aby fungovala. Dalšího půl roku jezdíme v testovacím režimu.

–1

Rekonstruujeme loděnici DIY

Většina z nás se naučila spoustu nových řemesel. A nebo alespoň tak dobře, aby to nespadlo :-)

–1

A díky desítkám dobrovolníků to dáme. Extrémě rychle a vlastně zadarmo.

Budujeme nové šatny, odpady, elektriku, podlahy, nátěry... prostě z ruiny stavíme místo, kam se lidé budou s láskou vracet. Co dům dá. Upcyklujeme starý materiál, dřevo ze smetiště atd. atd.

–1

Oficiálně otevíráme

1. dubna 2023 máme slavnostní otevření sezóny. Zní to jako vtip, ale nakonec rozjíždíme první úspěšnou letní sezónu, během které i přes komplikovaný přístup k vodě proškolíme více než 1000 zájemců o surfing na Vltavě v centru Prahy.

Snažíme se zaplatit náklady, a proto rozjíždíme tělocvičnu, cowork, beach a samozřejmě půjčovnu surfového vybavení a spoustu dalších aktivit. Náš dlouhodobě největší náklad je ale voda, kterou si KUPUJEME od Povodí Vltavy, protože soupeříme s jejich elektrárnou.

–1

Otevírá se i lávka a my pořádáme kongres

Lávka HolKa zpřístupňuje dosud divoký ostrov všem. Na developersky nezruinovanou Štvanici proudí tisíce lidí a obdivují krásu ostrova.

My nezahálíme a pořádáme River Surfing Network Summit. Je to první kongres stavitelů surfových vln vůbec, a pořádají ho právě Vlny Štvanice. Jak se později ukáže, místo pouhé evropské záležitosti se ho účastní nadšení odborníci z celého světa. Na fotce je Prof. Dr. Ing. Robert Meier-Staude z Mnichovské univerzity.

LETOS

Jsme ve všem lepší

Máme saunu, na zahradě zprovozňujeme foodtruck River Surf Bar a pořádáme firemní teambuildingy pro zlepšení financování. Povodeň, po které jsme dva měsíce opravovali hráz, nás totiž poněkud zruinovala. Začínáme aktivně fungovat jako komunitní centrum, stáváme se rájem dětí a masivně pořádáme kulturní akce. Letošního otevření sezóny se už účastní tisíce lidí.

Využívají nás i profíci – na dráze provádí výcvik složky Integrovaného záchranného systému.

Vlna se stává unikátním turistickým lákadlem. Za rok její existence ji vyzkoušeli surfaři z Havaje, Jihoafrické republiky, Austrálie, Kanárských ostrovů a nespočet dalších národností. Mnozí z těchto návštěvníků vnímají Vlnu jako hlavní důvod, proč do Prahy přijeli.

LETOS

Z Finbreakeru se stávají mezinárodními závody

Po loňském rozjezdu se ještě víc rozmachujeme a pořádající Pražskej serfovej klub ze šampionátu Finbreaker dělá dvoudenní závody s mezinárodní účastí. Přijíždí borci z Německa a Rakouska, kde je riversurfing obrovsky na vzestupu. Jsou nadšení a vrací se!

NYNÍ

Vyřešili jsme

Výpadek vody Vlny Štvanice


Napjatá situace s dodávkami vody a smluvním vztahem s Povodím je vyřešen ❤️💙 Tohle bude surfové léto v Praze!

Povede se víc?

Přidáváme další sporty, zlepšujeme okolí a rozvíjíme komunitu.

Přežít v plné síle (a připravit se na zimu) je úkol na tohle léto. Jestli nás chceš podpořit, dej vědět. Máme mraky aktivit, kde pomůže každá 🖐️

Stavba surfové vlny štvanice, prkna, muži

+2

Iniciovali jsme vznik architektonické studie na rekonstrukci loděnice. Dokážeme ji pomoci zrealizovat?

Městu jsme dali nový příjemný kout pro trávení času i pro kulturní akce. Myslíme ale i na loděnici a její okolí, která je kulturní památkou. Pomohli jsme připravit architektonickou studii Tomáše Hanáka, představili jsme ji ve veřejné diskuzi lidem z magistrátu a nyní je ve fázi schvalování. Zdá se, že město bude do své budovy investovat rozumně.
Studie ke stažení zde.

+3

Přesuneme kanál do přístupnějšího koryta

Další velká výzva. Přesun kanálu a všech překážek z dnes používané dráhy v korytě B do koryta A, hned pod Hiltonem. Surfová vlna by byla větší, resp. by vznikly hned dvě za sebou. A hlavně by byla přístupná ze břehu a sportovci a fanoušci by se na vlnu dostali suchou nohou. Představte si ty epické závody! Osvědčuje se také další polyfunkční využití.

Poznámka: Zdá se to celé jako sci-fi, ale na této vizi už více než rok intenzivně pracujeme.

+5

Praha se stává velmocí v river surfingu

Předstihujeme Mnichov. Máme Tróju a Štvanici. Popularita lokálních vodních sportů totiž strmě stoupá. Stejně jako v Německu a Rakousku, lidé oceňují lokální ekologičtější variantu, která nahrazuje nesmyslné cestování přes celou planetu za zábavou. Stále více lidí tak propadá zdravé aktivitě, kterou lze provozovat každý den.

Zároveň roste zpětně tlak na ekologii a čistotu vody.

+14

Pořádáme Mistrovství světa nebo Olympiádu

River surfing je nově vzniklá olympijská disciplína a soutěží se v Mnichově a na Štvanici! Hilton přestavuje svou Garden zpět na tribuny. Kelly Slater, možná nejlepší sportovec všech dob, přijíždí vyseknout poklonu Praze.

Brzy

na vodě!

Zase tečeme! Chceš mít lepší život? Chceš pomoci naší komunitě? Bookuj svou session hned teď. Nebo přijď k nám do loděnice. Otevřeno máme nyní každý den. Někdo se tě ujme a dáš řeč. A nebo drink na baru. Aloha!